23 Mayıs 2020 Cumartesi

Süt HelvasıSüt Helvası Bursa yöresinin meşhur tatlısı ama başka yörelerde de yapıldığının okudum. Sizin yörenizde varmı nasıl yenir yorum alayım sizdende. Sıcak yiyende var soğukta. Rumeli de de yapıldığını gördüm. Demek ki Osmanlı'dan kalma eski bir tarif. Seviyorum böyle basit kolay tarifleri umarım sizde beğenirsiniz. Daha önce tatmadıysanız neye benziyor diyorsanız bididiğiniz kazan dibinin tıpkısı diyebilirim. Ama ondan daha kolay yapıldığı için sık sık süt helvası yapıyorum.
Şimdiden yapanların ellerine sağlık afiyet olsun inşallah 🙌

Malzemeler;

1 kilo süt
200 ml şeker ( 1 su bardağı)
60 gr un ( 3,5 silme yemek kaşığı )
10 gr nişasta ( 1 dolu tatlı kaşığı)
10 gr vanilya ( 2 paket) olmasa da olur orjinalinde yok
Bir fiske tuz
100 Gr tereyağı ( 2 dolu yemek kaşığı)

Unu ve nişastayı yağ ile tahin helva rengin olana kadar kavurun.
Soğuk sütü ve tuzu ekleyip çırpıcı ile karıştırarak pişirin. Koyu ayran kıvamına geldiğinde ocaktan alıp fırın kaselerine pay edin. Fırının varsa üst ızgarasini açın yoksa 200 dereceye ayarlayıp fırını ısıtın. Kaseleri bir tepsiye alıp yarisina kadar soğuk su ekleyip üzeri hafif yanana kadar pişirin.
Burada bir kaç püf noktaları var.
Kaselere alınca karışımı biraz soğuması için bekleyin ki üzeri güzel kabuk yapsın. İkincisi fırına aldığımızda daha fazla pismemesi ve kurumaması için soğuk su koyuyoruz ve sadece üstünü pişirmek istediğimiz için fırının üst rafında pişirin. İçinin hafif sulu kalması gerekiyor onun için ocakta çok koyulasmadan alın. Ayran kivami yeterlidir. Benim fırının üst ızgara bölümü var o kısımda üstü yanana kadar tutuyorum.
Hiç yorum yok:

İzleyiciler