21 Ekim 2016 Cuma

Videolu aşure tarifi
Bilindiği gibi muharrem ayı aşurenin en çok yapıldığı aydır. Yemesi kadar komşularla paylaşma duygusuyla pişirilen aşurelerin bolluk ve bereketi evlere getirildiğine inanılıyor. Sadece muharrem ayında değil yılın her ayında aşure yapabilirsiniz.

Muharrem ayının gözde tatlısı olan aşure yapımını videolu görmek ve sunulan aşure tarifi için nelazimsa.carrefoursa.com adresini ziyaret etmeniz yeterli. CarrefourSA, sizler için “ne lazımsa” diyerek günlük yaşantımızın her anında ihtiyaç duyabileceğiniz konularda sizleri yönlendirebilecek videolardan tariflere, püf noktalarından ilginç bilgilere kadar çok çeşitli video ve yazılara yer veriyor. Nelazimsa.carrefoursa.com’da yer verilen nefis yemek tarifleri arasından seçeceğiniz tarifleri uygulayarak hem kendinize hem de misafirlerinize ziyafet çekebilirsiniz.

Aşure yapılırken önem verilmesi gereken birkaç detay var. Bunlardan biri içinde yer alan nohudu ve fasulyeyi bir gece önceden suda bekletmek. Diğeri ise, buğdayı aynı şekilde aşure yapılacak günün bir akşam öncesinde iyice yıkayıp, üzerine biraz geçecek kadar su koyarak 5 dakika kaynatmak ve kapağını kapatıp bir gece bekletmek.

Aşure yapımında kullanılan malzemeleri temin etmek de oldukça kolay. Hangi malzemeler gerekecek diyorsanız aşure tarifi içerisinde yer alan malzemeler;

     2 su bardağı aşurelik buğday
     1 su bardağı haşlanmış nohut
     1 su bardağı haşlanmış fasulye
     10 adet kuru kayısı
     ¼ su bardağı kuru üzüm
     1 adet portakal kabuğu rendesi
     9 adet kuru incir
     Yarım paket vanilya
     ¼ su bardağı kuş üzümü
     2 su bardağı toz şeker
     Tuz

Üzeri için gereken malzemeler
     Fındık
     Ceviz
     Kuş üzümü
     Nar
     Tarçın


<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/oBrt8fouIS0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Yapılışı

Öncelikle buğdayı haşlamaya alıyoruz. Yaklaşık 1,5 saat kadar kaynatmamız gerekebilir. Suyu azaldıkça üzerine kaynar su ilave ediyoruz. İncir ve kayısıları doğrayıp sıcak su içerisinde beklemeye alıyoruz. Buğdaylar haşlandıktan sonra tüm malzemeleri tencerenin içine karıştırıp 15 dakika daha kaynatıyoruz. Kaselere pay edip soğuması için yaklaşık 30 dakika buzdolabında bekletiyoruz. Çıkardıktan sonra üzeri için gerekli malzemeler ile dilediğimiz gibi süslüyoruz.Hiç yorum yok:

İzleyiciler