29 Haziran 2015 Pazartesi

KARACA İLE SOFRA EĞİTİMİ

Geçtiğimiz günlerde Karaca'dan almış olduğum nazik davet üzerine  Gezi Hotel Bosphorus Taksim'de ,  Aslıhan Yıldırım anlatımıyla ''Karaca İle Sofra Eğitimi'' ne katıldım .
Taa çocukluğumda başlayan sofra adabını bir kez daha burada pekiştirmek ve yeni bilgiler almak kendi adıma çok faydalı oldu. Benimde çok önem verdiğim sofra kültüründe her yöreye ve millete göre değişen kuralları zaman zaman olsada asla değişmeyen kuralları oldğunuda ilmek gerekiyor. Aslında bu birazda aileden başlayıp sosyal statüler ve çevre faktörleri ile ilintili bir durum. Son zamanlarda moda olan supla, runner ve masa süsleri eskiden çok fazla tercih edilmezken şimdilerde masanın olmazsa olmazı olmuş durumda. Ben her zaman masanın süsünün güzel bir sunumla masaya konulmuş yemekler olduğunu inanırım ve gereksiz süslemelerden oldum olası kaçınırım. Karaca ile Sofra Eğitiminde geçmişten günümüze sofra adabının yanı sıra ilk çatal ve bıçal takımları günümüze nasıl gelmiş ve yaygınlaşmış bunlarıda öğrenmiş olduk. Sanıldığının aksine o kadar çabuk olmamış bu durum. İşin ilginç yanı yaygınlaşması yüzyıl almış :)
Aslıhan Hanım harika silaytlarla hazırlanmış olan sofra dizaynlarını bizlerenerelerde, hangi zamanlarda kullanabileceğimizi anlattı. Hatta Karaca Senin Sofran sitesinde istediğiniz konsepte örnek masalar ve vidiolu anlatımları bulabilirsiniz. Kahvaltı Sofrası, Akşam Sofrası, Davet Sofrası, Bayram Sofrası, Yılbaşı Sofrası gibi özel günler için hazırlanmış örnek sofraları bulabilirsiniz. Birde nasıl daha iyi yemek fotoğrafı çekebilirsiniz bunlarla ilgili örneklere ulaşabilir ve kendi sofranızı paylaşıp yarışmaya katılabilirsiniz.


Örnek bir masada olması gerekenler an hatları ile belirtilmiş. Elbette peçeteyi farklı şekillerde koyabilirsiniz. Peçete katlama videolarınıda ayrıca siteden ulaşabilirsiniz.             

1 yorum:

anneminkizıyim dedi ki...

Takima bayildim, paylasim da güzel, kiz meslek lisesinde 70 li yillarin sonunda ögrendigimiz egitim, de ayniydi...

İzleyiciler