10 Mayıs 2015 Pazar

LİMONLU DONDURMA TARİFİ

Limonlu dondurma tarifi
Limonlu Dondurma

Nerdeyse her gün dondurma yapacağım. Zarlo zorla 6 kilo verdik onu da alacam diye bu ara resmen yarış halindeyim. Kötü haber emzirme döneminde kilo vermek benim içim imkansız bir hal aldı bir kaç ay daha sabretmem gerekiyormuş. İyi haber sabır da bir yere kadar deyip ev yapımı dondurma serisine limonlu olanı ile devam ediyorum. Yani şöyle bir duru oluştu kafamda, biz dondurma diye ne yiyormuşuz acaba ?
Elbette salepli, manda sütlü bir dondurma değil lakin yiyip yiyeceğiniz ve görüp göreceğiniz en güzel dondurmalardan biri diyebilirim. İşin sırrı kabuklarını iyice şekerle ovmakta yatıyor. Hatta bir gece önceden limonata yapar gibi şekerde kabuklarını bekletirseniz şahane olur. Bu arada tekrar yaparken içine bir kaç yaprak nane atmayı planlıyorum bakalım nasıl olacak ;)

Limonlu Dondurma Tarifi

Limonlu dondurma nasıl yapılır ?

Malzemeler;

2 adet limon (kabukları rendelenmiş suyu sıkışmış)
1,5 su bardağı toz şeker (şekeri isteğe göre azaltıp çoğaltabilirsiniz)
yarım çay kaşığı limon tozu
2 paket süt kreması ( kesinlikle sek marka derim)
1 su bardağı süt (keçi yada manda olursa şahane olur olmasa da olur)
Bir çimdik tuz

Yapılışı;

Limonlar şekerle ovdunuz suyunu katıp mikserle azıcık çırpın şekeri erisin. İçine sütü, limon tuzu, tuz ve krem şantiyi ekleyip tekrar 4-5 dakika çırpın. İsterseniz süzüp yapın isterseniz içinde kabuk taneleri doğal haliyle yapın. Dondurma makinanız varsa kullanım kılavuzuna göre çalıştırıp 25-30 dakika çalıştırıp buzdolabına kaldırın. Dordurma makinasız dondurma nasıl yapılır ? derseniz oda şöyle olur efendim. Genişçe bir kaba alıp difrize atıp 1-2 saat sonra çıkarıp çatalla çırpıcıyla hangisi kolayına geliyorsa onunla çırparak karıştırıp tekrar dondurucuya kaldırılır. Bu işlemi 4-5 kere daha tamamen donana kadar yapmanız gerekiyor. Hatta donduğunda bilek gücü ile çatalla karıp karıştırmanızı öneririm. Ama en güzeli makinayı alın derim hiç biri ile uğraşmazsınız. Size afiyetler olsun bende Ezgimin yanına kıvrılıp artık gönül rahatlığı ile uyuyabilirim tarifi yazabildim sonunda :)
Bu arada çektiğim resim silinince depositphotos'tan aldım tekrar çekip ekleyen kadar ;)
En güzel günler en güzel yarınlar sizin olsun, Ananeler günüz de kutlu olsun efenim ♥


Hiç yorum yok:

İzleyiciler